MÜŞTERİNİN SESİ


"Müşteri davranışlarının iç yüzünü anlama" terimi, tüketicilerin mağazadaki ve mağazaya yakın olan bölgelerdeki davranışları ve deneyimleri üzerine odaklanan bir pazarlama araştırmasını anlatır.
Tüketicilerin algılarını ve satın alma davranışlarını şekillendiren perakende ortamındaki etkileri ve etkenleri derinlemesine incelemek bu araştırmaların ana konusudur.
Şu anda çok popüler ve medyada ve konferanslarda çok fazla konuşuluyor olsa da, yeni bir fikir veya yeni bir kavram değil. Alışveriş araştırmaları 75 yıldır yapılıyor ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'de perakendeciliğin hızlı bir şekilde büyümesi, mağaza tasarımlarının ve düzeninin değişmesi, alışveriş deneyiminin artması ile birlikte daha merak edilir olmaya başladı.

Araştırmalar, genel olarak aşağıdaki türdeki çalışmaları ve projeleri kapsar: • Müşteri Segmentasyonu Araştırmaları: Müşteriler birbirinden çok farklı şekillerde alışveriş yapıyor. Ortak bir payda varmı? Bu payda başarıya ulaşmak için nasıl kullanılabilir?
• Mağaza Optimizasyonu Araştırmaları: Mağazanın tasarımı ve Kategori düzeni hedeflere ulaşmak için nasıl optimize edilebilir?
• Kategori yönetimi Araştırmaları: Satışları üst seviyeye çıkarmak ve karı maksimize etmek için kategoriler nasıl düzenlenmeli ve sonuçları takip edilmelidir?
• Çalışan Araştırmaları: Mağaza çalışanlarının başarıda rolü nedir? Çalışanların hizmet kaliteleri ve motivasyonları nasıl maksimize edilebilir?
• Mağazadaki Kameralar veya Mobil teknolojinin kullanıldığı Araştırmalar: Alışveriş deneyiminin ayrıntılarını ve müşteri davranışlarını analiz etmek için kullanılır. Son dönemde cep telefonu operatörleri üzerinden müşteri davranışları da takip ediliyor.
• Alışveriş sırasında yapılan Araştırmalar: Tüketicilerle birlikte alışveriş gözlemlenir ve alışveriş sırasında sorular sorulur.
• Bireysel Satış Analizleri ve Veri Madenciliği: Çeşitli kategoriler ve ürünler arasındaki gizli bağlar üzerine odaklanır. Bir ürünün satışı diğer bir ürünün satışını nasıl etkiler?
Bu çalışmaların ışığında, siz müşterilerinizi gerçekten tanıyormusunuz ve tanımak için ne yapıyorsunuz?